درمان شپش مو

شپش چیست و راه های درمان شپش

درمان شپش ، درصورت آلوده شدن فرد به بیماری شپش یا پدیکولوزیس باید هر چه سریع تر در جستجوی راه درمان آن باشند ، بیماری شپش یکی از بیماری های پوست و مو محسوب می شود که باعث ایجاد خارش شدید و التهاب و قرمزی پوست سر می شوند .

شپش چیست؟

درمان شپش

درمان شپش

شپش ها نمیتوانند پرش کنند و از فردی به فرد دیگر منتقل شوند و به صورت جهشی عمل نمیکنند بلکه حرکتی لغزشی و آهسته  دارند.

شپش حشره ای بسیار کوچک است که ابعاد آن تنها به انتهای سنجاق محدود می شود که به رنگ خاکستری و قرمز هستند .

این حشرات کوچک خونخوار هستند و بدون بال که هر چهار ساعت یکبار از پوست سر تغذیه می کند و عمر این حشرات حدودا بین 20 تا 30 روز است .

این حشرات می توانند بعلاوه بر روی سطح خارجی پوست سر و موها نیز در قسمت دستگاه تناسلی نیز زندگی کنند.

این حشرات نمی توانند از فردی به فرد دیگر انتقال یابند و فقط در شرایطی قابل به انتقال هستند که افراد با یکدیگر رابطه ی نزدیک داشته یااز لباس های یکدیگر استفاده کنند.

این حشرات می توانند از طریق درز لباس ها قابل انتقال باشند ، افرادی که بر این باورند که از استخر های عمومی استفاده نکنند تا دچار بیماری پدیکولوزیس نشوند کاملا در اشتباه هستند زیرا شپش ها در آب قدرت زندگی کردن را ندارند و کشته می شند . دچار شدن به این بیماری محدودیت سنی و تضاد طبقاتی ندارد و می توانند همه ی افراد را در بر بگیرند .

این حشرات بسیار کوچک دارای پاهای کوچک و چسبنده هستند که به تار های مو می چسبند و جداکردن آنها کار آسانی نیست و برای جدا کردن آنها از تار تار موی سر می توان از شانه هایی با دنده های کوچک بهره مند شد که به صورت مدام از شانه کردن استفاده کرد تا با این روش پاهای این شپش ها شکسته شوند تا از موها جدا شوند.

نکته : تا از بین رفتن کامل شپش بیمار قادر به انجام کاشت مو نمی باشد.

درمان شپش در منزل

استفاده از سس مایونز و سرکه می توانند به از بین بردن شپش های سر شما کمک کند زیرا سس مایونز باعث دفع اکسیژن مورد نیاز شپش ها می شود و سرکه نیز یکی از دفع کننده های شپش محسوب می شود که می توان روزانه به مدت 10 الی 20 دقیقه به صورت ماسک بر روی سر قرار گیرد تا شپش ها را از بین ببرد.

درمان شپش به وسیله دارو

یکی از درمان های دارویی برای مبارزه با از بین رفتن شپش استفاده از فراورده هایی است که دارای پرمترین باشند که به صورت شامپو و کرم به مقدار 5%در بازار ها یافت می شوند.

برچسب ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند